• TAKIM

 • Sinem ÖZEN CANBOLAT / Uzm. Gelişim Psikoloğu

  2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Programı’nı bağlanma üzerine yazdığım bir tez ile tamamladım. Özel bir aile danışmanlık merkezi’nde ağırlıklı olarak gelişim bozukluğu yaşayan çocuklarla çalışmaya başladım. Yirmibir ay arayla iki bebek sahibi olduğumda, bebekler konusunda, sadece Türkiye’de değil, dünyada da anne babalara yeterince aktarılmayan bilgilerin farkına vardım. Bu nedenle çalışmalarıma bebeklik dönemine yönelik devam etmeye karar verdim.

  Öğrenimim sırasında ve sonrasında yurtiçinde ve yurtdışında bir çok saygın uzman ve kuruluştan bebekler ve çocuklar üzerine eğitimler aldım.  Anna Freud Ins. Mentalizasyon /Anne ve Bebeklerle Çalışma, Floortime Oyun Terapisi, Klinik Çalışmada Çocuk ve Ergen, Gelişimsel test eğitimleri, Uyku Danışmanlığı, Emzirme Yönetimi, Uyku Güvenliği, Bebeklik Döneminde Uyku ve Beslenme Alışkanlıklarının Düzenlenmesi ve Sık Yaşanan Sorunlar bunlardan sadece bir kaçı. Bunların yanı sıra, Uluslararası Çocuk Uyku Danışmanları Derneği (IACSC), Anne Bebek Sağlığı Vakfı ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği üyeliğinde ve Tavistock Bebek Gözlem Grubu katılımcısı olarak 2 sene boyunca haftalık bebek gözlemlerinde bulundum.  Aynı zamanda, İstanbul Üniversitesi AUZEF kapsamında hazırlanan 0-3 Yaş Anne-Baba Eğitimlerinin koordinatörlüğünü yapmaktayım. 

  2013 yılında ailelere bebekleri ile başladıkları hayatlarında rehber olabilmeleri için atölyeler düzenlemeye başladım ve www.bebegimleoynuyorum.com sitesini kurdum. 2014 yılında ilk basımı yapılan BEBEĞİMLE OYNUYORUM kitabını, bir oyun kitabı olmasının ötesinde, anne ve babaların, bebeklik döneminde, bebeklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi tanıyıp cevap verebilmeleri için yazdım. Ardından kitaptaki oyunların oynanabileceği, bilimsel olarak gelişimi desteklemek üzere tasarlanmış BEBEĞİMLE OYNUYORUM oyuncak seti geldi. Bebeklerini taşıyarak anne babaların dans ettiği Bebeğimle Dans Ediyorum atölyesi de Türkiye’de gerçekleştirilen ilk bebekle dans atölyelerinden oldu.

  Oyun üzerinde yoğunlaşarak başladığım yolda ailelerin en çok uyku konusunda zorluk çektiğini fark ettim. Aileler birlikte yatmak ve uyku eğitimi vermek arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlardı. Oysa bebeklerin eğitime değil, kendilerini güvende hissederek uykuya geçebilmeleri için destek verilmesine ihtiyaçları vardı. Ve bu bebeğe duyarlı adımlar ile yapılabilirdi. Danışmanlık verdiğim nice vaka süresinde bunu sağlayacak DESTEKLİ UYKU BECERİ GELİŞİMİ yöntemini geliştirdim. Bebeklerini eğitmek yerine, becerilerini geliştirerek kendi kendilerine uykuya dalmalarına fırsat vermiş ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayabildikleri için bebekleri ile ilişkilerini güçlendirmiş nice mutlu ailem var bugün…

  Tüm danışmanlıklarımda beslenme-aktivite-uyku döngüsünün önemini, bu döngü içinde olup biten her şeyin bebeğin tüm hayatının temellerini oluşturduğunu vurgulamaya çalıştım. Bu fikirden yola çıkarak bebeğimle oynuyorum web sitesi artık yerini www.yeoynauyu.com’a bıraktı (İngilizce ekitap ve blog yazıları için www.playingwithmyinfant.com sitesini ziyaret edebilirsiniz).

  Bu noktadan sonra, bebekler konusunda aynı duyarlı yaklaşıma sahip uzmanlardan oluşan bir takım ile YeOynaUyu'da bebekli ailelere hizmet vermeye, halen devam ettiğim Tavistock Bebek Gözlem grubunda bebeklerle ilgili mucizeleri keşfetmeye, sosyal sorumluluk projeleri ile beni yetiştiren topluma borcumu ödemeye devam edeceğim.

  Çünkü, dünyayı daha yaşanılır hale getirmek istiyorsak yapacağımız en önemli ve en basit şey, bebekleri anlamak, anne-bebek ilişkisini ve çekirdek aileyi desteklemektir.

   

  SERTİFİKA, EĞİTİM ve SEMİNERLER

   
  INTEGRATIVE BABY THERAPY / 2020 - (devam etmekte)
  CONSCIOUS EMBODIMENT TRAININGS / İNGİLTERE
   
   
  MENTALİZASYON UYGULAMASI / EBEVEYN VE BEBEKLER İLE ÇALIŞMA
  2018
  ANNA FREUD INSTITUTE / İNGİLTERE
   

  TAVISTOCK BEBEK GÖZLEM GRUBU
  2016-2018
  TAVISTOCK CLINIC / INGILTERE

  UYKU DANIŞMANLIĞI
  2016
  FAMILY SLEEP INSTITUTE/ABD

  EMZİRME DANIŞMANLIĞI
  2016
  LACTATION EDUCATION RESOURCES /ABD

  ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ BAKIMINDA ANİ BEŞİK ÖLÜMÜ RİSKLERİNİ AZALTMA
  2016
  AMERİKAN PEDİATRİ DERNEĞİ /ABD

  FLOORTIME OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ
  2015
  JACK GREENSPAN

  DENVER II GELİŞİM TARAMA TESTİ
  2015
  PROF.DR.KALBİYE YALAZ & UZM. BİRGÜL BAYOĞLU

  ÇOCUĞUN RUHSAL DÜNYASININ PROJEKTİF TESTLERLE DEĞERLENDİRİLMESİ-TEMEL PSİKANALİTİK KAVRAMLAR
  2009-2010
  YRD.DOÇ.DR.NESLİHAN ZABCI

  ÇOCUK VE ERGENDE PSIKANALITIK ANLAYIŞLAR: BIRLIKTELIK İÇERISINDE DUYGU VE ZIHIN GELIŞIMI 
  2009
  BRİTANYA PSİKOTERAPİSTLER BİRLİĞİ

  ÖZDEĞERLENDİRME İŞLEMİ (REFLECTIVE FUNCTIONING)
  2009
  DR.ELVIN AYDIN

  KLİNİK ÇALIŞMADA ÇOCUK VE ERGEN
  2008-2009
  PSİ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

  GELİŞİMSEL FARKLILIKLAR
  2008
  DODO EĞİTİM VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

  ÇOCUK ÇİZİMLERİNİN PROJEKTİF DEĞERLENDİRMESİ
  2008-2009
  UZM.PSİ. FUNDA AKKAPULU

  GOODENOUGH- HARRIS BİR İNSAN ÇİZ, BENDER-GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGILAMA VE BURDON DİKKAT TESTİ
  2008
  DOÇ.DR MÜGE AKBAĞ

  TEMEL PORTAGE EĞİTİMİ /OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ İZLEME
  2008
  DR.ENDER MARANGOZ

  ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ (AGTE), PEABODY VE GESELL
  2008
  DOÇ.DR MÜGE AKBAĞ

  GELİŞİMSEL DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI
  2007
  YRD.DOÇ.DR. HALE AKSUNA

  HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ SEMİNERİ
  2007
  EKOL PEDAGOJİK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ

  GEÇDA (Gazi Erken Çocukluk Dönemi Aracı)
  2007
  GAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİ

  ANNE DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ
  2005
  AÇEV (ANNE ÇOCUK EĞİTİM VAKFI)

  TEMEL EĞİTİCİ EĞİTİMİ
  2005
  AÇEV (ANNE ÇOCUK EĞİTİM VAKFI)

  Yazdığı Yazılardan...