Ye Oyna Uyu

GELİŞİM PSİKOLOJİSİ, M.A.

Sinem Özen Canbolat

2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Programı’nı bağlanma üzerine yazdığım bir tez ile tamamladım. Özel bir aile danışmanlık merkezi’nde ağırlıklı olarak gelişim bozukluğu yaşayan çocuklarla çalışmaya başladım. Yirmibir ay arayla iki bebek sahibi olduğumda, bebekler konusunda, sadece Türkiye’de değil, dünyada da anne babalara yeterince aktarılmayan bilgilerin farkına vardım. 

Bu nedenle çalışmalarıma bebeklik dönemine yönelik devam etmeye karar verdim. Öğrenimim sırasında ve sonrasında yurtiçinde ve yurtdışında bir çok saygın uzman ve kuruluştan bebekler ve çocuklar üzerine eğitimler aldım.  İki sene süreli Tavistock Bebek Gözlem Grubunda yaptığım haftalık bebek gözlemlerinin yanı sıra, Conscious Embodiment/ Bütünleyici Bebek Terapisi, Ebeveyn Bebek İleri Düzey Psikoterapisi, Somatik Deneyimleme İleri Düzey Uygulayıcı Programı (devam etmekte), Anna Freud Ins. Mentalizasyon /Anne ve Bebeklerle Çalışma, Klinik Çalışmada Çocuk ve Ergen, Gelişimsel test eğitimleri, Uyku Danışmanlığı, Emzirme Yönetimi, Uyku Güvenliği, Bebeklik Döneminde Uyku ve Beslenme Alışkanlıklarının Düzenlenmesi ve Sık Yaşanan Sorunlar gibi bir çok deneyim ve eğitime katıldım. Bunların yanı sıra, Anne Bebek Sağlığı Vakfı ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği üyeliğinde ve  İstanbul Üniversitesi AUZEF kapsamında hazırlanan 0-3 Yaş Anne-Baba Eğitimlerinin koordinatörlüğü görevinde bulundum.  

2014 yılında ilk basımı yapılan BEBEĞİMLE OYNUYORUM kitabını, bir oyun kitabı olmasının ötesinde, anne ve babaların, bebeklik döneminde, bebeklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi tanıyıp cevap verebilmeleri için yazdım. Ardından kitaptaki oyunların oynanabileceği, bilimsel olarak gelişimi desteklemek üzere tasarlanmış BEBEĞİMLE OYNUYORUM oyuncak seti geldi. Bebeklerini taşıyarak anne babaların dans ettiği Bebeğimle Dans Ediyorum atölyesi de Türkiye’de gerçekleştirilen ilk bebekle dans atölyelerinden oldu.

Oyun üzerinde yoğunlaşarak başladığım yolda ailelerin en çok uyku konusunda zorluk çektiğini fark ettim. Aileler birlikte yatmak ve uyku eğitimi vermek arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlardı. Oysa bebeklerin eğitime değil, kendilerini güvende hissederek uykuya geçebilmeleri için destek verilmesine ihtiyaçları vardı. Ve bu bebeğe duyarlı adımlar ile yapılabilirdi.   UYKU, GÜVENLİ BAĞLANMA VE BEBEĞİNİZ  kitabı da bebeği anlamak, ebeveyn bebek ilişkisini güçlendirerek uykuyu desteklemek üzerine yazılmış, uyku eğitimi vermeden de bebeğin uykusunun geliştirilebileceğine dair somut ve bilimsel bir yaklaşımı benimseyen bir kitap oldu. 2024 yılında ise ebeveyn-bebek ilişkisini çok daha geniş bir yelpazeden ele alan, genel olarak 0-3 yaş döneminde ebeveynlerin zorlandığı ve alanda da doğru bilginin kısıtlı olduğu konulardan yola çıkarak yazdığım KÜÇÜK HAYVANLAR SERİSİ yayınlanmaya başladı. Bu kitaplar bebek hikaye kitabı görünümü altında ebeveynlere de farkındalık yaratmak amaçlı yazılmış bilgiler içeriyor.

Tüm danışmanlıklarımda beslenme-aktivite-uyku döngüsü içinde bakım verenleri ile ilişkisinde olup biten her şeyin bebeğin tüm hayatının temellerini oluşturduğunu vurgulamaya çalıştım. Bu fikirden yola çıkarak 0-3 yaş ailelerine bağ temelli ebeveynlik içinde bebeklerini anlamaları ve desteklemeleri için yol arkadaşlığı yapmak amacı ile kurduğum YeOynaUyu ‘da birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğum meslektaşlarım ile beraber yola devam ediyoruz. 

Bu noktadan sonra,  YeOynaUyu’da bebekli ailelere hizmet vermeye, halen devam ettiğim eğitim süreçlerimde ve bebekler ile doğrudan çalışmalarımda varlığın insana dönüşüm mucizesini keşfetmeye, sosyal sorumluluk projeleri ile beni yetiştiren topluma borcumu ödemeye devam edeceğim.

Çünkü, dünyayı daha yaşanılır hale getirmek istiyorsak yapacağımız en önemli ve en basit şey, bebekleri anlamak, ebeveyn-bebek ilişkisini ve çekirdek aileyi desteklemektir.

YAYINLAR

Bebeğimle Oynuyorum (2014), Hayy Kitap

Uyku, Güvenli Bağlanma ve Bebeğiniz (2019), Hayy Kitap

Evim Nerede? (2021), Hayy Kitap (Orman Yangınları için Gönüllü Proje / Hikaye Kitabı)

Küçük Hayvanlar Serisi, Hayy Kitap 

                    Oyun Oynamak İsteyen Küçük Fok (2023)

                    Yemek Yemek İstemeyen Küçük Serçe (2023)

                    Giyinmek İstemeyen Küçük Kirpi (2023)

                    Ağlayınca Küçük Ayı’ya Neler Oluyor? (2024)

                    Emmeyi Çok Seven Küçük Kedi (2024)

Sertifika, Eğitim ve Seminerler

Eğitim ve sertifika programları: .