Size nasıl yardımcı olabiliriz?

 • Yeni Kitap: UYKU, GÜVENLİ BAĞLANMA VE BEBEĞİNİZ (0-36 AY):

  4. Baskı!

  ARKA KAPAK'tan:

   Bebeğinizle nasıl bir iletişim kurduğunuz, hayatının geri kalan bölümlerinde olduğu gibi, uykuya geçiş ve uyku deneyimlerinde de önemli olacaktır. Bebeğinizle kurduğunuz iletişim ve onu destekleme biçiminiz bağlanma ilişkinizi etkiler. Bağlanma ilişkiniz de bebeğinizin kim olacağını… Bebeğinizin size derinlemesine ve sağlıklı bir şekilde bağlanmasını sağlamak ve zamanı geldikçe sağlıklı bir şekilde bağımsızlaşmasına imkan tanımak ona kendisini ve hayatı vermek anlamına gelir. Tüm bu süreçte, ne yaptığınız kadar, ve hatta belki daha fazla, nasıl yaptığınız önemli olacaktır.

  Bebek ve uyku konusu ülkemizde ilk kez bu biçimde ele alınıyor. Bebeğimle Oynuyorum kitabının yazarı, bebek uykusu, anne ve bebek ilişkisi, bebek gelişimi konusunda uzman, iki çocuk annesi Uzman Gelişim Psikoloğu Sinem Özen Canbolat, mesleki tecrübelerini topladığı bu kitapta hem bebeğinizi anlamanıza yardımcı oluyor, hem de pratik yöntemlerle nasıl bir uygulama yapacağınız konusunda tam da yanınızda yer alıyor.

  Bebeğine ve kendine eziyet etmeden, mekanik eğitim yollarına sapmadan, onu ve kendini anlayarak bebeğinin ihtiyaçlarının farkına varmak, kendini bu ihtiyaçlarla uyumlayıp bebeğini ve kendini yapıcı bir biçimde desteklemek, onu eğitmek değil onunla ilişki kurmak isteyen ebeveynler için…

  Bebeğiniz söz konusu olduğunda hedef yoktur, yürümekte olduğunuz yol ve bulunduğunuz an vardır.

   

 • Uyku Danışmanlığı:

  Bebeğinizin uykusu konusunda birlikte çalışmamız, 45-60 dakikalık seanslar halinde, adım adım beraber ilerleyerek gerçekleşmektedir.  İlk seansta hikayenizi dinledikten sonra, hangi konular üzerinde çalışacağımız ve nasıl bir sürecin bizi beklediği belirlenebilmektedir. 

  Bebeğinizin uykusunu çalışırken,  bebeğinizin ruhsal dengesinin temelinin atıldığı bu dönemde bu dengenin oluşmasını sağlayacak ilişkiniz üzerine çalışmaktayız. Aranızdaki bağın içinde, bağ içinde sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirmesi, bağ üzerine eğilerek aslında onun hem bu dönem hem de ilerisi için tüm hayatına etki edecek bir şekilde doğru bir başlangıç yapması için yardımcı oluyoruz. Dolayısıyla bu süreç içinde uyku alışkanlıklarının yanı sıra genel ebeveynlik yaklaşımı, beslenme (emzirme, katı gıda...gibi), gelişim, oyun gibi bebeğin hayatının bir çok alanı üzerine de çalışmış oluyoruz.

  Randevu için: İletişim bilgileri

 • Bağ içinde Bağımsız Uyku Gelişimi: Destekli Uyku Beceri Gelişimi (Dubg) nedir?:

  Bebeğinizin sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesi ve kendi kendine uykuya dalması mümkün. Buna çözüm olarak size "uyku eğitimi" sunulmuş olabilir. Ancak bir bebeği uyku için eğitmek, bebeğin bireyselliğini göz ardı etmek demektir. Bebeklerin becerileri eğitim ile değil, destek ile gelişir. Dolayısıyla uykunun da, yürümek ve yemek yemek gibi bir beceri olduğunu anlamak, kabul etmek ve desteklemek, onun için daha doğal bir yaklaşım olacaktır. Bir becerinin gelişmesi için ön şartlar bebeğinizin kendini güvende hissetmesi, bu becerinin gelişimi için hazır olması ve uygun bir şekilde desteklenmesidir. Kendini güvende hissetmediğinde, buna hazır olmadığında ya da gelişimi desteklenmediğinde becerinin gelişimi de yeterli ya da sağlıklı olmayacaktır.

  Bu nedenle, YEOYNAUYU’da uyku eğitimi yerine Uzm.Gel.Psikoloğu Sinem ÖZEN CANBOLAT tarafından geliştirilen ve bebeğin kendini güvende hissederek sağlıklı uyku alışkanlıkları edindiği ve kendi kendine uyumayı öğrendiği DESTEKLİ UYKU BECERİ GELİŞİMİ süreci uygulanmaktadır (Ailelerin teşekkür yazılarını okumak için tıklayınız)

  Bu, bebeğe duyarlı "birlikte yatma" ve anneye duyarlı "uyku eğitimi" yaklaşımlarının arasında bir seçim yapmak zorunda kalmadığınız, hem anneye hem de bebeğe duyarlı olmanın esas alındığı bir yaklaşımdır.

  Uyku eğitiminden farklı olarak;

   

  • Bebeği sisteme değil, sistemi bebeğe uyarlar
  • Ne kadar sürede kendi kendine uyumaya başlayacağına, ne kadar desteksiz uyuyabileceğine bebek kendisi karar verir
  • Ağlamalar bebeğin ruhsal süreçlerini ve anne bebek ilişkisini bozmaz, bunları ve gelişimi destekler biçimdedir
  • Birlikte yatma, emzirerek uyutma sürdürülebilir
  • Bebeğin gece uyanma nedeni olan ihtiyaçları görmezden gelinmez
  • Sahte bağımsızlığı değil, sağlıklı bağımsızlaşmayı destekler
  • Sadece uykuya değil, bebeğin tüm hayatına etki edecek bir yaklaşımdır. Bütünsel olarak bebeğin tüm hayatı gözlemlenir.
  • Gerektiğinde ilişki üzerinde çalışılarak bebeğin uykularının gelişmesi ön plandadır.

  Bağımlı uykudan farklı olarak;

  (Bebek, elbette hayatına bağımlı uyku ile başlayacaktır. Ancak, zamanla, ihtiyaç duymadığı bir bağımlılığı sürdürmek bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bebek ihtiyaç duyduğu sürece sürdürülecek bağımlı uykudan bağımsız uykuya geçiş, bebeğin ihtiyaç duymadığı anlarda fırsat veren bir ebeveynlik yaklaşımı ile yapılır)

  • Bebeğe olduğu kadar ebeveyne de dairdir
  • Bebeğin sakinleşebilme becerilerinin gelişmesine fırsat verir
  • İhtiyaç duyulmadığında dahi bağımlılığı sürdürmeyi değil, sağlıklı bağımsızlaşmayı destekler
  • Bebeğin daha kesintisiz ve kaliteli uyku almasını sağlar