Size nasıl yardımcı olabiliriz?

 • Bebeğinizin uyku eğitimi ile değil, uyku beceri gelişimi ile KENDİ KENDİNE UYUMA becerisini geliştirin:

  Bebeğiniz uykuya rahat dalabiliyor mu? Gün içinde ve gece yeterince uyuduğunu ve sağlıklı uyku alışkanlıklarının olduğunu düşünüyor musunuz?

  Eğer bebeğiniz ve siz yeterince uyuyamıyorsanız, sorununuzun çözümünde size yardımcı olabiliriz.

  Bebeğinizin sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesi ve kendi kendine uykuya dalması mümkün. Buna çözüm olarak size "uyku eğitimi" sunulmuş olabilir. Ancak bir bebeği uyku için eğitmek, bebeğin bireyselliğini göz ardı etmek demektir. Bebeklerin becerileri eğitim ile değil, destek ile gelişir. Dolayısıyla uykunun da, yürümek ve yemek yemek gibi bir beceri olduğunu anlamak, kabul etmek ve desteklemek, onun için daha doğal bir yaklaşım olacaktır. Bir becerinin gelişmesi için ön şartlar bebeğinizin kendini güvende hissetmesi, bu becerinin gelişimi için hazır olması ve uygun bir şekilde desteklenmesidir. Kendini güvende hissetmediğinde, buna hazır olmadığında ya da gelişimi desteklenmediğinde becerinin gelişimi de yeterli ya da sağlıklı olmayacaktır.

  Bu nedenle, YEOYNAUYU’da uyku eğitimi yerine Uzm.Gel.Psikoloğu Sinem ÖZEN CANBOLAT tarafından geliştirilen ve bebeğin kendini güvende hissederek sağlıklı uyku alışkanlıkları edindiği ve kendi kendine uyumayı öğrendiği DESTEKLİ UYKU BECERİ GELİŞİMİ süreci uygulanmaktadır (Ailelerin teşekkür yazılarını okumak için tıklayınız). ,

  Bu, bebeğe duyarlı "birlikte yatma" ve anneye duyarlı "uyku eğitimi" yaklaşımlarının arasında bir seçim yapmak zorunda kalmadığınız, hem anneye hem de bebeğe duyarlı olmanın esas alındığı bir yaklaşımdır. Uyku eğitiminden farklı olarak;

  *Bebeği mekanik bir biçimde eğitmez.

  *Bebeğin tepkileri gözlemlenir ve bebeğin ihtiyacı olan destek  verilir. Yine bebek gözlemlenerek, uygun zamanlarda, gelişim için fırsat da verilir.

  *Uyku eğitimlerinin kullandığı ağlatmaya bırakmaya da kontrollü ağlatma yöntemleri uygulanmaz. Ağlama olması durumunda bebek yalnız bırakılmaz ve uygun şekilde desteklenir.

  *Uykunun ya da uykuya dalamamanın anne-bebek ilişkisi ile doğrudan bağlantısı vardır. Dolayısıyla, çalışma sürecinde anne ve bebek  gözlemlenir ve bebek gözlem eğitimi almış uzman tarafından gerekli yönlendirmeler yapılır.

  *Uykunun, anne-bebek ilişkisinin yanı sıra, bebeğin geri kalan hayatı ile de ilgili olduğu bilinir. Bu nedenle beslenme, oyun, gelişim...vs gibi bebeğin hayatındaki diğer ayrıntılar da değerlendirilir.

  *Aileler, danışmana tüm gün boyunca ulaşma hakkına sahiptir (hizmet ayrıntısına göre).

  *Aileler danışmanlık süreci bittikten sonra da, uyku konusunda danışmana diledikleri zaman dönüş yaparak soru sorma hakkına sahiptir. 

  *Bu yöntem yalnız "psikoloji" alanında eğitim almış, "anne-bebek ilişkisi gözlemi" yapmış uzmanlar tarafından uygulanabilir.

  Bu danışmanlık kapsamında bebeğinizin dönemine göre aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilirsiniz;

   

   

   

   

 • Bebeğim 0-4 Ay Arasında (Online, Ofis veya Ev Ziyareti):

  İlk Aylarda Doğru Adımlar

  Bebeğinizin ilk aylarında kendi kendine uyuması mümkün olmayabilir. Ancak bu aylarda anne-bebek ilişkisi ve uyku  ile ilgili atılabilecek önemli adımlar vardır, ve bunlar 4.ay sonrasında da bebeğin uyku ile ilgili daha kolay bir süreç yaşamasını sağlar.

  Bu hizmet kapsamında,

  • Bebeğinizin güncesi ve hamilelikten itibaren yaşadıkları değerlendirilir.
  • Bebeğiniz ile ilişkiniz videolar aracılığı ile ya da yüz yüze gözlemlenir ve değerlendirilir. Sizinle yapılan paylaşımlar ile ilişkinizin güvenli bir zemine oturması sağlanır.
  • Uyku konusunda ilk aylarda yapılabilecekler size aktarılır.
  • Bebeğinizin gelişimi değerlendirilir, gelişimini nasıl destekleyeceğiniz konusunda bilgilendirme yapılır.

  Hizmeti evinizde, merkezimizde ya da online olarak alabilirsiniz. 


  Bu hizmet için ilgili uzman:
  Uzm.Gel.Psikoloğu Sinem ÖZEN CANBOLAT

  Ayrıntılı bilgi ve randevu talep ediniz.

 • Bebeğim 4 - 24 Ay Arasında (Online veya Ev Ziyareti):

  Kendi Kendine Uyuma Becerisinin Gelişimi

  Bu hizmet kapsamında;

  • Bebeğinizin güncesinin, yaşamı ile ilgili ayrıntılı bilgilerin ve sizinle ilişkisi üzerinden gerçekleşecek gözlemin ön değerlendirilmesi yapılır
  • Ardından, evinizde ya da online olarak yapılacak yüz yüze görüşmede, bebeğinizin günlük uyku düzeni, kendi kendine uykuya dalma becerisi, anne-bebek ilişkisi, beslenme, gelişimini destekleme ve oyun gibi konuların tümü hakkında gerçekleşecek, süre sınırı olmayan ancak genelde 2-3 saat civarında süren bir görüşme yapılır. Aile görüşmeyi sonlandırmak istediğinde görüşme sonlanır.
  • Bebeğiniz için uygun bir plan oluşturulur.
  • Bu plan uygulanırken değerlendirilmeye, ve bebeğiniz ile ilgili özelleştirilmeye devam eder.
  • İki hafta boyunca aile danışmana dilediği zaman ulaşma hakkına sahiptir. Görüşmeler saat ya da sayı olarak sınırlandırılmaz (hizmet içeriği yoğun takip ise)
  • Danışman aileyi bu iki hafta boyunca, eposta, anlık mesajlaşma, telefon ve videolar aracılığı ile takip eder
  • Bu bir eğitim olmadığı için süreç iki hafta ile kısıtlı değildir. Ancak iki haftalık sürede aile konuyla ilgili detaylı destek aldığından, daha fazla bu detayda bir desteğe ihtiyaç duymaz. Ancak bu noktadan sonra da, hatta bebeklik dönemi boyunca aile, danışmana, bebeğin uykusu ile ilgili soru sorma hakkına sahiptir.

  Hizmeti evinizde ya da online olarak alabilirsiniz. 

  Bu hizmet için ilgili uzman:
  Uzm.Gel.Psikoloğu Sinem ÖZEN CANBOLAT

  Ayrıntılı bilgi ve randevu talep ediniz.