Yenidoğan Bakımı (1)-Ortam Nasıl Olmalı? - Ye Oyna Uyu

Yenidoğan Bakımı (1)-Ortam Nasıl Olmalı?

Hastaneden taburcu olduktan sonra yenidoğan bebeğinizin bakımı ile ilgili ortam ipuçları...

Hastaneden Taburcu Olma

 Hastaneden taburcu olma, anne ve bebeğin sağlık durumunun iyi olması koşuluna bağlıdır.  Anneler,  genel olarak normal vajinal doğum gerçekleşmişse 24 saat içerisinde, sezaryen doğumlardan sonra 48 saat içerisinde taburcu olurlar. Anne ve bebeğin taburcu olabilmesi için anne ve bebekte doğum sonrasında herhangi bir komplikasyonun olmaması, anne ve bebek için test edilmesi gereken laboratuvar testlerinin normal değerlerde olması taburculuk için gerekli koşullardır.

Anne, bebeğinde veya kendisinde gelişebilecek olası komplikasyonların farkında olmalı ve gerektiğinde en hızlı şekilde hekimine ulaşmalıdır. Anne, hem kendisinde hem de bebeğinde ortaya çıkabilecek sağlık  sorunları konusunda en üst düzeyde eğitilmiş olmalıdır.

 Bebek Odasının İklimlendirilmesi

 Bebeğimizi eve getirdikten sonra ilk düzenlenmesi gereken ortam ısısıdır . Mümkünse bebeğin güneş gören, yeterince havalandırılan ve mümkün olduğu kadar az eşyanın bulunduğu bir odanın tercih edilmesi gerekmektedir. Normal bebeklerin 22-24 derece prematüre bebeklerin ortam ısısı ise 24-26 derece olmalıdır. Bazı annelerimiz koruma iç güdüsüyle ortam ısısını yüksek tutmaktadırlar. Oda ısısı çok yüksek olduğu takdirde,  bebeğin;

  • Sürekli olarak uyumasına
  • Bazı durumlarda emme güçlüğü çekmesine
  • Aşırı düzeyde sıvı kaybı yaşamasına
  • Üst solunum yollarında kuruma ve tıkanma yaşamasına

Neden olacağından bebeklerimizin ortam ısısının stabil düzeyde tutulması gerekmektedir. Ortamın iklimlendirmesinin uygun şartlarda olmasını sağlayan diğer bir husus da ortamın nemidir.

Giysi

Yeni doğanlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise giyimdir. Bebeklerin giysileri, örtü ve battaniyelerinin yumuşak, pamuklu, tüy, toz çıkarmayan kumaşlardan hazırlanmalıdır. Kolay giydirilip çıkarılabilen, çıtçıtlı, ayak kısımları patikli, önden iliklenen giysiler seçilmelidir. Bebeğin cildini tahriş edecek nakış, etiket ve benzeri unsurlar varsa çıkarılmalıdır.  Bebeklerin giysilerine çengelli iğne, nazar boncuğu gibi zarar verebilecek cisimler takılmamalıdır.  Tüm giysiler giydirilmeden önce sabun/sabun tozu ile ve bol suyla yıkanıp, ütülenmesi alerji riskini azaltmaktadır. Bebeğe kundak yapılmaması ve kıyafetlerinin üzerinden olsa bile bacakları sıkı sarılmaması gerekmektedir.

Işık ve Aydınlatma

Tavandan yapılan aydınlatma, bebeğimizin odasının aydınlatılması için idealdir. Işık kuvvetli bir şekilde doğrudan bebeğin gözüne gelmemelidir.  Yeni doğan bebekler özellikle prematüre bebekler ışığa ve sese karşı daha duyarlıdırlar. Bebeğin ortama uyum sağlaması için ilk günlerde sessiz ve loş bir ortam oluşturulmalıdır. Ayarlanabilir prizler bebeğin gece gündüz ayrımını yapabilmesi için faydalı olacaktır.

Mobilyalar

Bebeğimizin odasında yapmamız gereken bir diğer düzenleme mobilyalardır. Bebek karyolası, şifonyer, elbise dolabı ve alt açma ünitesi en gerekli mobilyalardır. Annenin fazla güç sarf etmeden bebeğini rahatça emzirebilmesi için emzirme koltuğunun olması özellikle annenin konforu için faydalı olacaktır. Burada değinmemiz gereken bir diğer husus ise annenin ve bebeğinin rahat hareket etmesini kısıtlayacak eşyaların olmaması gerektiğidir.

Eve Gelen Ziyaretçiler

Doğum eylemi anne için oldukça yorucu bir süreçtir. Bu nedenle annenin ilk günlerde ve haftalarda istirahati önemlidir. Eve gelecek ziyaretçilere sınırlama getirilmesi, sık sık ziyaretçi kabul edilmemesi, enfeksiyon riskini önleme ve annenin konforu açısından faydalı olacaktır. Mümkünse ziyaretçilerin gelmeden önce bilgi vermesi ve uygun görülen zaman aralığında gelmeleri sağlanmalıdır. Ziyaretçilerden sonra ortam muhakkak havalandırılmalıdır. Eve gelen ziyaretçilerin bebeği öpmelerine izin verilmemelidir. Burada yapılan bir yanlış gelen ziyaretçiler zarar verir diye bebeğin yüzü yerine ellerini öpmesidir. Oysaki bebek, ellerini sürekli ağzına götürüp emmektedir. Bu da bebeğimizi enfeksiyon açısından riske sokmaktadır. Bu nedenle, özellikle ilk zamanlar, bebeğimizi mümkünse öptürmemeliyiz.

 Enfeksiyonlardan Korunma

Bebeğimize burun, ağız ve göz salgıları ile solunum yolu enfeksiyonları bulaşır. Bebeğin ellerinin ağıza ya da buruna götürülmesi ve öpüşmek enfeksiyonların hızla yayılmasına neden olur. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı kısmen önleyici olsa da aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz;

  • Tuvaletten sonra ellerin yıkanması
  • Bebeklerin altlarını değiştirdikten sonra ellerin yıkanması
  • Nezle, grip vb durumlarda burun silinmesinin ardından ellerin yıkanması

...(devam edecek)

 

 Ayşe KUTLUATA / Emzirme Danışmanı ve Eğitmeni & Temel  Yenidoğan Eğitici Eğitmeni & Gebe Bilgilendirme Sınıfı  Eğitici Eğitmeni & Bebek Dostu Hastane Denetleyicisi  ve  Eğitmeni

Verdiği hizmetler hakkında bilgi almak için tıklayınız