Oyunda "Birlikte Olabilmek" - Ye Oyna Uyu

Oyunda "Birlikte Olabilmek"

Bebeğinizin için bir oyuncak var elinizde, ancak  bebeğiniz o sırada yanındaki topa bakmakta. Ne yapmalı? Topu mu kaldırmalı?

Bebeğimizle oynarken belki de dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri onunla gerçek anlamda  "birlikte olabilmek". Bu hem sizin dikkatinizin onunla oynadığınız oyunda olması demektir, hem de onun dikkatinin sizinle oynadığı oyunda. Genelde hep birinci kısmından bahsedilir, "kaliteli zaman" geçirmeniz söylenir bebeğiniz ile. Ya ikinci kısmı, yani bebeğinizin dikkati?

Örneğin bebeğinizin zekâsını geliştireceğini düşündüğünüz bir oyuncak var elinizde, ancak bebeğinizin bakışlarını yakalamakta zorlanıyorsunuz. Çünkü bebeğiniz o sırada yanındaki topa bakmakta. Ne yapmalı? Topu mu kaldırmalı? Elbette hayır. Bebeğinizin dikkati o an, değil top, size çok gereksiz görünen başka bir şeyde dahi olsa, onun ilgisi yönünde davranmalısınız. Elinizdeki zekâ oyuncağını bırakıp onunla ayına uygun bir top oyunu oynayabilirsiniz.

Çünkü gelişim ve öğrenme için önce ilgi ve merak gerekir!

 Çocukluk dönemine geldiğinde de oyunda çocuğun ilgisini izleyebilmek ve onun bu konuda lider olmasına izin vermek ona bağımsızlık gelişimi, plan yapabilme, harekete geçebilme, fikirlerinin değerli olduğunu hissedebilme gibi birçok konuda fayda sağlayacaktır. Kendi fikirlerinin değerli olduğunu hisseden çocuk, daha çok fikirlerine güvenecek, kendi oyun başlatacak ve daha bağımsız oynayabilecektir.

Aksi takdirde onun eğlence müdürü olmaya devam edersiniz!