Neden Ağlamaya Bırakarak Uyutmamalıyım? - Ye Oyna Uyu

Neden Ağlamaya Bırakarak Uyutmamalıyım?

Ağlatmaya bırakılarak uyku eğitimi verilen bebekler neden kesintisin uykular uyur?

Hepimiz bebeklerimiz deliksiz uzun uykular uyusun isteriz. Ancak bebekler kendi kendilerine uykuya dalmayı bilmediklerinden uykuya dönemedikleri gibi, bazen de, gerçek ihtiyaçları için de uyanırlar. Önemli olan bebeğin düzeni ile ilgili bilgi sahibi olmak ve bu iki uyanmayı birbirinden ayırt etmektir. İlkinde tekrar uykuya dönmesi için gerekli beceri gelişimine fırsat vermeniz gerekir (ki bu destekli bir uyku beceri gelişimi ile mümkündür), ikincisinde ise ihtiyacına cevap vermeniz.

İşte bu noktada, bebeğinize nasıl bir uyku eğitimi vermiş olduğunuz önemlidir. Çünkü ağlamaya bırakılan bebekler, ebeveynlerinden cevap alamadıklarında bağlanma ile ilgili ihtiyaçlarını bastırma yoluna giderler ve sonuç olarak, tüm gece diğer bebeklere göre daha deliksiz uyurlar (McNamara ve diğ., 2003). Ancak bu uyku şekli de çok delikli uyku gibi sağlıksız bir uyku şeklidir. Bebekler ihtiyaç duyduklarında ağlamalıdır. İhtiyaçları için ağladığında cevap bulacağını hissedebilmelidir. Bunun dışındaki uyanmalarında ise tekrar uykuya dönebilmelidir.

NOT:Her "geceleri deliksiz uyuyan bebek" mutlaka anneye güvensiz bağlanmıştır ya da bağlanma ihtiyaçlarını bastırıyordur anlamına gelmez. Bir ihtiyaç duymadığından da deliksiz uyuyor olabilir.
 
Kaynak Araştırma:
McNamara, Patrick, Jay Belsky, and Pasco Fearon. "Infant sleep disorders and attachment: Sleep problems in infants with insecure-resistant versus insecure-avoidant attachments to mother." Sleep and Hypnosis 5 (2003): 17-26.