Bebekler Neden Ağlar? - Ye Oyna Uyu

Bebekler Neden Ağlar?

Bebeklerde sık rastlanan ağlama nedenleri...

Bebek Ağlasın mı Ağlamasın mı?


​Bebeklerimiz bir çok nedenden dolayı ağlarlar. Bu ağlamalar temelde bebeklerimizin kendini ifade etme ve dış dünya ile iletişim kurma çabalarıdır. Bu nedenle ,bebeklerimiz ağladığında “bebeğim bana bir şey ifade ediyor” şeklinde anlamlandırmalıyız . Bazı anne babalar bebeğinin hiçbir şekilde ağlamasını istemez ve bebeği ağladığında çok fazla kaygı duyar. Bunun sonucu olarak da “ bebeğime iyi bakım veremiyorum” kaygısı yaşamaya başlar. Bebeklerimizin ağlamasını beklememek veya ağlamasını istememek sağlıklı yetişkin bir bireyden “hiç konuşmayacaksın” ı istemekle eşdeğerdir. Bir yetişkine hiç konuşmayacaksın demek ne kadar gerçek dışı ise bebeğimizin ağlamamasını isteme de o derece gerçeklikten uzaktır. Bu doğrultuda bebeğimizin ağlaması oldukça normal ve doğal bir süreçtir.

Ağlama Nedenleri

Öyleyse, bebeklerimiz ağlarken anne ve babalarına bir şeyler ifade ediyorlar veya onlarla konuşuyorlar diyebiliriz. Ağlamanın işlevsel olduğunu kabul ettiğimize göre bu noktadan sonra önemli olan bu dili ne kadar doğru anlamlandırdığımızdır. Şimdi bebeklerimizin ağlama nedenleri üzerinde biraz duralım veya bu cümleyi şu şekilde kuralım: “Bebeklerimiz şirin ve sevimli halleri ile bize ne demek istiyor?”

Açlık


​Bebeklerimiz en fazla acıktıkları için ağlarlar. Bebeklerimizin acıktığı için ağlaması bebeklerimizin en önemli kendini koruma eylemidir. Ortalama 2,5-3,5 kg arasındaki doğum ağırlığı ve doğum sonrasında her ay ortalama 500- 1000 gr kilo artışı bebeğimizin çok fazla gıda ihtiyacının olduğunu bize gösterir . Bazı bebekler acıktığında çok fazla ağlarlar. Bizler anne-baba olarak bebeğimizin ağlama işaretlerini öğrenerek “bebeğimi iki saat önce emzirdim acıkmış olmalı” diyerek açlık hissini gidermek için onu beslemeliyiz.

Konfor


​Bebeklerimizin ağlamasının bir diğer nedeni ise konforlarının bozulmasıdır. Bu konfor bozulması, ortam ısısının çok fazla veya çok az olmasınedeniyle olabilmektedir. Bebeklerimizin ortam ısısının 22-24 derece olduğunu bilerek ortamın ısısını bu değerlerde tutmak gerekir. Bazen bebeğimizin üzerinden bir kat kıyafet çıkarmak onun ağlamasını durdurabilir. Anne ve babanın burada “bebeğim sıcaktan bunalmış olabilir” diye düşünerek bir parça kıyafeti çıkarması ağlamayı durdurmak için yeterli olacaktır. Özellikle, fazla korumacı yaklaşan anne ve babalar bu noktayı her zaman göz önünde bulundurmalıdırlar.

Kirli Bez


​Bebeklerimizin konforu en sık altlarını kirlettikleri için bozulur. Her bebeğin kendine özel fizyolojik düzenini vardır ve bu nedenle dışkılama özellikleri ve sıklığı her bebek için aynı olmayabilir . Bebeğinin altı kirlendiğinde hemen değiştirilmeli ve bebeğin arzuladığı konfora bebek kavuşturmalıdırlar. Bazen anne ve babalar bu süreyi uzattıklarında, bebeklerin huzursuzluğu ve ağlama süreleri artmaktadır. Bebeklerimiz “küçük insanlar”’ dır. Bizlerin altının bağlandığı ve altımızı kirlettiğimizi düşünelim. Ne isteriz? BİR AN ÖNCE O KİRLİ BEZDEN KURTULMAK İSTERİZ!. İşte tam da bir önceki cümleyi okuduğunuzda hissettiğiniz o rahatsız edici duygudan dolayı bebeklerimizin altlarını “mümkün olduğu en kısa sürede “ değiştirmeliyiz.

Hastalık 

​Bebeklerimiz hastalıklardan dolayı da ağlarlar. Bu hususta anneler ve babalar, hastalık işaretlerini iyi okumalı ve vakit geçirmeden doktora başvurmalıdır.

Sevilmek


​Bazen bebekler hiçbir ihtiyaçlarıı olmadığı veya hasta olmadığı halde de ağlarlar. Burada ne düşünmeliyiz? Bebeğimiz bize ağlayarak ne söylemek istiyor?” Basit.. sadece SEVİLMEK… KUCAKLANMAK.. DEĞERLİ OLDUĞUNU BİMEK istiyor. Bu da çözümü en kolay olanıdır. Bebeğimizi kucağımıza alıp, ona sarılıp, onu ne kadar çok sevdiğimiz aktarmamız yeterlidir. Bu da en canı gönülden yapacağımız eylemdir.

Ayşe KUTLUATA / Emzirme Danışmanı ve Eğitmeni & Temel Yenidoğan Eğitici Eğitmeni & Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitici Eğitmeni & Bebek Dostu Hastane Denetleyicisi ve Eğitmeni

Ayrıntılı bilgi ve randevu talep etmek için tıklayınız.​