Bebeğinizi Kucağınızda Besleyin ! - Ye Oyna Uyu

Bebeğinizi Kucağınızda Besleyin !

Beslenmek bir bebek icin asla sadece beslenmek degildir!

 
İşte bebeğin beslenme esnasında, beslenmenin çok ötesinde deneyimler yaşadığına bir örnek. Bu örnekte, annenin bebeğini besleme şekli, bebeğin bir oyuncağı kavrama yeteneğini direk etkiliyor.

Anne bebeğini biberon ile besliyor ve hep sol koluna yatırıyor. Bebek sol eli boşta olduğu için annesinin memesine eliyle çember şekilleri çiziyor. Bunu bir oyun gibi her beslenmede yapıyor.

Daha sonra fark ediliyor ki, bebeğin sağ yanına doğru bir oyuncak konduğunda, bebek sol eliyle çemberler çizerek bu oyuncağı kavrayabiliyor. İşin ilginci bunu diğer eliyle ve diğer yönlerden yapamıyor! Bebek annesi tarafından beslenirken, kullanabildiği eliyle annesinin teninde keyif alacağı bir deneyim yaşıyor ve bu kavrama yeteneğinin gelişmesi ile sonuçlanıyor. Anne ile ilişkisi, bir becerinin gelişimi olarak kendini gösteriyor. (örnek Esther Bick'in bir makalesinden alınmıştır)

Gerçekten muazzam derinlikte bir ilişki anne bebek ilişkisi. Bu örnekte çok somut bir sonuç var. Ama bebeğin kişiliğini etkilemek gibi çok daha derine giden sonuçları da var. Bebek beslenme deneyimi ile hem duygusal hem de fiziksel olarak doyum sağlar. Bebeğin beslenirken (emzirilirken ya da biberon ile beslenirken) anne ( ya da besleyen diğer kişiler ile) fiziksel ve duygusal temasa ihtiyacı vardır. Onu beslerken, onu güven verecek bir şekilde tutmanız, ilginizi yönlendirmeniz, veya onu anlamaya çalışmanız, kendisiyle ve çevresi ile ilişkilerine dahi yansıyacak bu çok yönlü deneyimini olumlu yönde etkiler. Örneğin beslenme esnasında deneyimledikleri, okul çağında öğrenme kolaylığını ya da yetişkinliğinde bebeği ile ilişkisini dahi etkiler. 

 Tam da söylendiği gibi, "aslında bebek yoktur, anne bebek ilişkisi vardır". Yani, bebeği yapılandıran anne-bebek ilişkisi ve anne-baba-bebek üçgenidir-az bahsetsek de, elbette babanın da rolü önemli. Herşeyi kısadan anlatmak mümkün değil. Bunları konuşmaya devam edeceğiz.

Gönül ister ki hayatın başında, her anne-bebek ilişkisi gözlemlenebilsin. Hem o bebeğe dair, hem de genel olarak insana dair çok şey öğrenilebilirdi.