#500ML Aldatmacası - Ye Oyna Uyu

#500ML Aldatmacası

Geçtiğimiz günlerde başlayan bir tartışma, aslında bir mama firmasının 2010 yılından beri yürüttüğü bir kampanya ile ilgili

Geçtiğimiz günlerde başlayan bir tartışma, aslında bir mama firmasının 2010 yılından beri yürüttüğü bir kampanya ile ilgili. Kampanyayı eleştiren değerli hekimimizin konuyla ilgili yazdığı yazıdaki(bağlantısı aşağıda mevcut) her kelimesine katılıyorum! Sadece fikir ayrılığım-ki herkesin uzmanlığı çerçevesinde ve ait olduğu ekollere göre fikir ayrılıklarının olması kabul edilebilir- tek bir noktada mevcut. Bebek bir yenidoğanken, ve özellikle ilk haftalarda elbette talep ettikçe emzirilmelidir. Ancak günlük düzen bebeğin dünyaya uyum kapasitesini arttırır ve uykuları üzerinde de çok etkilidir. Dolayısıyla hazır olduğunda emme sürelerinin düzene girmesi için bebeğe rehberlik edilmelidir. Bu bebeği programlamak, ya da onun ihtiyacına cevap vermemek değildir. Bebek yine açlığında emzirilir, ancak artık daha uzun süreler tok kalabilecek kapasitededir. Nitekim bir çok vakada düzensiz uykuların, bebek yenidoğanlık dönemini geçmiş olmasına rağmen düzensiz emzirme saatleri nedeniyle oluştuğunu bizzat gördüm ve emzirmelerin düzene girmesi ile bu bebeklerin uykularının da düzene girmesine yardımcı olduk.

Öte yandan anne sütünün zaman zaman azalması durumunda tekrar arttırılabileceği, mamaya böyle bir durumda gerek olmadığı konusuna kesinlikle katılıyorum. Ancak bunu bebeğin emzirme düzenini bozarak (sık emzirme ile) yapmak yerine emzirmeden sonra sütün sağılması ile yapılabileceğini, sağmanın bebeğin emiş gücünde olmamasına rağmen beraberinde uygulanacak ek önlemlerle birlikte anne sütünü arttıracağını savunanlara katılıyorum. Anne sütünü arttırmak pahasına bebeğin düzeni bozulmamalı, ihtiyaçlarının en iyi şekilde karsılandığı bebeğe duyarlı bir düzen içinde farklı yöntemlerle süt miktarı arttırılmalıdır. Bu yöntemlerle dahi arttırılamıyorsa, ancak o zaman sürekli emzirme ile sütün artması için çaba gösterilmeli, ancak süt artışı gerçekleştikten sonra tekrar bebek için uygun olan düzene dönülmelidir.

İlave olarak mama firmasının blogger annelerle bu aldatmacayı onbinlerce anneye ulaştırması konusuna da özellikle değinmek istiyorum.  Blogger annelerimizin iyi niyetinden şüphem yok. Ancak sıklıkla bu tür firma davetlerine katılıp, firma yetkilileri tarafından ne denirse direk ve anında iletimler yaptıklarını endişe ile izliyorum. Kendilerinin kitlelere ulaşabilmesi açısından ciddi yükümlülükleri olması nedeniyle aracı oldukları bilgileri, gerçeğin ve bilimin süzgecinden geçirmeleri gerektiği konusuna da katılıyorum. Eminim, kendileri de bu yaşanan olaydan sonra bu konuda daha titiz davranacaklardır. Ve sevgili anne &babaların da aynı süzgeci kullanma konusunda artık daha dikkatli olacağına eminim.

Doktorumuzun konuyla ilgili ilk yazısına buradan  
ve karşı tarafın savunmasına cevaben yazdığı ikinci yazısına   buradan ulaşabilirsiniz.