Ye Oyna Uyu

Bebeğimin Gelişimsel Yaşı ve Gelişimi

Bebeğiniz erken mi doğdu? Gelişimini doğumuna göre mi, yoksa doğması gerektiği güne göre mi takip edeceksiniz?

 

 

Bebeğiniz beklediğinizden erken bir tarihte dünyaya geldiyse, günü dolana dek aslında anne karnındaki sürecini tamamlar. Bu nedenle bebeğinizin gelişimsel yaşını hesaplarken onun doğduğu tarihi değil doğması beklenen tarihi baz almalısınız.
Örneğin, 20 gün erken doğan bebeğiniz, bu dünyada 1.ayını tamamlarken aslında gelişimsel olarak sadece 10 günlüktür. Yani, 1.ay sonunda bebeklerde beklenen “yüz üstü konumdayken başını bir kaç saniye dik tutması” gibi bir durumun gelişimsel yaşı 10 gün olan bebeğiniz için henüz gerçekleşmemiş olması gayet doğaldır.
Bununla birlikte, bebeğiniz 1 aylık dahi olsa bu hareketi yapamayabilir. Çünkü her bebek, her çocuk biricik ve tektir, gelişimi kendine özeldir. Bebeğiniz bazı alanlarda hızlı gelişim gösterirken bazı alanlarda daha yavaş gelişebilir. Önemli olan gelişimin bir bütün olarak takip edilip, güçlü alanları n öne çıkarılması, diğerlerinin ise desteklenmesi , ama zorlanmamasıdır. Ancak genel olarak gelişim çok geriden geliyorsa bir uzman görüşü alınabilir

Facebook
Twitter
Email
Print